Vintage Sofa "Santiago"
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage sofa model "Santiago" by Gerard van den Berg’ for Label, The Netherlands early 21st century. This sofa is a comfortable, sturdy sofa as can be expected by Dutch giant manufacturer Label. The leather shows signs of use.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202603011-516 |
|---|---|
| Width | 1900 mm |
| Height | 750 mm |
| Length: | 900 mm |
| Seat Height: | 400 mm |
| Manufacturer: | Label |
| Designer / creator: | Gerard van den Berg |
|---|---|
| Period of time: | 2010 - 2019 |
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Leather |
| Color: | Brown |