Vintage Sofa "Portovenere"
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage sofa model "portovenere" by Vico Magistretti for Cassina, Italy 1980's. This two-seat sofa by Vico Magistretti for Cassina is in new condition. The fabric with different colors is the original upholstery. Very comfy seat; the backrest seems to cuddle with its users...
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
No longer available
| Product number: | V202304047-451 |
|---|---|
| Width | 1650 mm |
| Height | 870 mm |
| Length: | 890 mm |
| Seat Height: | 440 mm |
| Manufacturer: | Cassina |
| Designer / creator: | Vico Magistretti |
|---|---|
| Period of time: | 1980 - 1989 |
| Destination of origin: | Italy |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Fabric |
| Color: | Multi Color |