Vintage Display Cabinet
Quality:
Good - visible, slight wear, commensurate with age
A vintage display cabinet by Omann Jun from the 1960's. Teak veneer, with a glass door. The cabinet is in neat vintage condition, with slight signs of use.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.I. Some small spots of loose veneer.
| Product number: | V202207026-312 |
|---|---|
| Width | 585 mm |
| Height | 2140 mm |
| Length: | 410 mm |
| Manufacturer: | Omann Jun Møbelfabrik |
| Designer / creator: | Omann Jun |
| Period of time: | 1960 - 1969 |
|---|---|
| Destination of origin: | Germany |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Glass, Teak |
| Color: | Brown |