Vintage Cupboard
Quality:
Good - visible, slight wear, commensurate with age
A vintage, heavy weight, solid pine cupboard boasts a sturdy construction that emphasizes durability and timeless, rustic style. Its carefully crafted wooden details add warmth and character. In the manner of Luxus Sweden and Hans Jørgen Frydendal.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.I. slight traces of use.
| Product number: | K202205XXX-247 |
|---|---|
| Width | 1200 mm |
| Height | 900 mm |
| Length: | 470 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | Sweden |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Pine wood |
| Color: | Brown , Orange |