Vintage Coffee Table
Quality:
Good - visible, slight wear, commensurate with age
An elegant and rare vintage coffee table by Thonet.
The devil is on the details; check out the corners of the table top connected to its legs...
The table top has visible wear and tear commensurate with age.
| Product number: | V202402012-006 |
|---|---|
| Width | 830 mm |
| Height | 430 mm |
| Length: | 830 mm |
| Manufacturer: | Thonet |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 19th century |
|---|---|
| Destination of origin: | Germany |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Rosewood |
| Color: | Brown |