Vintage Coffee Table
Quality:
Good - visible, slight wear, commensurate with age
A vintage teak coffee table by Glostrup, showcases a timeless design that enhances any living space. Crafted from high-quality teak, it features a warm, rich finish that highlights the natural grain. Its sturdy construction ensures durability, making it both a stylish and functional centerpiece for your home. The table is in good vintage condition.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | V202207021-160 |
|---|---|
| Width | 1500 mm |
| Height | 495 mm |
| Length: | 750 mm |
| Manufacturer: | Glostrup Møbelfabrik |
| Period of time: | 1960 - 1969 |
| Destination of origin: | Denmark |
|---|---|
| Quantity: | 1 |
| Material: | Teak |
| Color: | Brown |
| Quality: | Very good - slight wear, commensurate with age |