"Mr. Oberman" Easy Chair
Quality:
Average - visible wear & tear commensurate with age
A vintage edition of "Meneer Oberman"/ "601" easy chair by Jan des Bouvrie for Gelderland.
The model is named after the founder of Gelderland to show gratitude to Koene Oberman.
Wear and tear commensurate with age, please check the photo's provided carefully as they are part of our description.
| Product number: | V202112008-020 |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 825 mm |
| Length: | 900 mm |
| Manufacturer: | Gelderland |
| Designer / creator: | Jan des Bouvrie |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Chrome, Leather |
| Color: | Black |