"Lotus" Sofa
Quality:
Good - visible, slight wear, commensurate with age
A brown leather "Lotus" sofa by Niels Eilersen in the 1970's.
Artwork is not included. Wear and tear commensurate with age.
| Product number: | V202109028-034 |
|---|---|
| Width | 1980 mm |
| Height | 680 mm |
| Length: | 850 mm |
| Seat Height: | 370 mm |
| Manufacturer: | Niels Bendtsen |
| Designer / creator: | N. Eilersen |
|---|---|
| Period of time: | 20th century |
| Destination of origin: | Denmark |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Leather |
| Color: | Brown |