"Longa" Easy Chair
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A robust "Longa" easy chair by Gerard van den Berg for Label.
The leather shows wear and tear commensurate with age, please see pictures as well as they are part of the description.
| Product number: | K202401XXX-033 |
|---|---|
| Width | 980 mm |
| Height | 920 mm |
| Length: | 97 mm |
| Seat Height: | 400 mm |
| Manufacturer: | Label |
| Designer / creator: | Gerard van den Berg |
|---|---|
| Period of time: | 1990 - 1999 |
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Leather |
| Color: | Brown |