"Kilkis" Easy Chair
Quality:
Below average - wear & tear commensurate with age. Please check photo's carefully before purchase
A "Kilkis" lounge chair by Titina Ammannati and Giampiero Vitelli for Brunati, is a striking example of contemporary Italian design. Its plush, curved silhouette contrasts with clean, geometric lines, offering a striking balance of comfort and artistic expression.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.I. The upholstery has stains and a few damages. Mechanism performs properly. Project.
Price On Request
| Product number: | V202202038-159 |
|---|---|
| Width | 1200 mm |
| Height | 920 mm |
| Length: | 1120 mm |
| Seat Height: | 330 mm |
| Manufacturer: | T. Ammannati & G. Vitelli |
| Designer / creator: | Brunati |
|---|---|
| Period of time: | 1980 - 1989 |
| Destination of origin: | Italy |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Aluminium, Fabric |
| Color: | Anthracite, Black, Grey |