"Impala" Easy Chair
Quality:
Average - visible wear & tear commensurate with age
A "Impala" easy chair by the Cor Bontenbal for Fristho Franeker, made in rosewood and upholstered in black leather.
The item shows wear and tear commensurate with age. Please carefully check all pictures as they are part of the description. F.i. the frame shows some sympathetic repairs done by the previous owner.
| Product number: | K202312005-028 |
|---|---|
| Width | 640 mm |
| Height | 930 mm |
| Length: | 670 mm |
| Seat Height: | 470 mm |
| Manufacturer: | Fristho Franeker |
| Designer / creator: | Cor Bontenbal |
|---|---|
| Period of time: | 1960 - 1969 |
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Leather, Rosewood |
| Color: | Black, Brown |