"Grandessa" Arm Chairs
Quality:
Average - visible wear & tear commensurate with age
A set of two "Grandessa" spindle arm chairs by Lena Larsson. Very elegant design in a matt, black finish. Sold as a set.
This item shows wear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.I. non-removable spots on the seat. The wood of the center bar is a little damaged.
No longer available
| Product number: | V202207007-110 |
|---|---|
| Width | 580 mm |
| Height | 940 mm |
| Length: | 670 mm |
| Seat Height: | 370 mm |
| Manufacturer: | Nesto |
| Designer / creator: | Lena Larsson |
|---|---|
| Period of time: | 1960 - 1969 |
| Destination of origin: | Sweden |
| Quantity: | 2 |
| Material: | Wood |
| Color: | Black |